Skotský náhorní skot habřina

O našem chovu

Srdečně Vás vítáme na stránkách našeho malého chovu Skotského náhorního skotu v podhůří Orlických hor. Zabýváme se chovem plemenných zvířat s důrazem na klidnou povahu, dobrou konstituci a typické majestátní rysy plemene. Zvířatům se snažíme poskytnou co nejlepší možné podmínky pro život, což se velmi kladně podepisuje na jejich růstu, temperamentu i povaze.

Vznik zemědělské usedlosti Habřina se datuje do roku 1792, kdy jeden z našich předků dostal od svého otce, sedláka z Domašína, část polí s lesem Habřinou pro stavbu nového sídla. Zemědělství se věnovali naši předci až do kolektivizace po druhé světové válce, kdy byli nuceni stroje, zvířata i pole odevzdat do JZD.

Se Skotským náhorním skotem jsme se poprvé setkali na tůře v Krkonoších na Rýchorách. Toto plemeno nás zaujalo a od roku 2010 jsme pomalu začínali zjišťovat co všechno chov highlandů obnáší. Postupně jsme navštěvovali farmy u nás i v zahraničí, kde jsme hledali inspiraci pro náš budoucí chov. Jelikož jsme veškeré hospodářské prostory přeměnili k jiným účelům, rozhodli jsme se nejprve vybudovat zázemí a až potom jsme nakoupili základní stádo 7mi jalovic v Německu a mladého býka jsme vybrali v Rakousku.

Skupinku prvních highlandů Nikitu, Shakiru, Beverly, Galandu a mnoho cenných rad nám dovezli velmi zkušení němečtí chovatelé Gisela Klosner a Uwe Gebel 2. března 2013. Na podzim 2013 jsme dovezli ještě další 3 březí jalovice a v létě 2014 býka. První tele Skotského náhorního skotu se na Habřině narodilo 30.5.2014 – černý býček Aron.

 

Co se u nás děje?

Články a aktuality z dění u nás na Habřině.

První tele roku 2023

10/02/2023

Začátkem února se nám narodilo letos první telátko, stříbrná jalovička od Alishy.

PF2022

22/12/2021

Přejeme klidné prožití Vánočních svátků a hodně štěstí a zdraví do nového roku.

Vánoční dárek

24/12/2019

K letošním Vánocům jsme dostali krásný dárek, hnědou jalovičku, která se narodila v odpoledních hodinách již u nás odchované Cloe. Jde o druhé tele po novém býkovi HCR Callum Ruadh the 4th :)