Skotský náhorní skot habřina
Úvod / Jak začít s chovem? /

Jak začít s chovem?

V této části bychom se s Vámi chtěli podělit o naše zkušenosti z provozu chovu a třeba tím i pomoci začínajícím chovatelům. V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat, rádi se Vám pokusíme pomoci. Uvedené informace berte prosím s rezervou, jedná se o naše poznatky za dobu, po kterou zvířata chováme, případně přejaté zkušenosti českých i zahraničních chovatelů, které jsme navštívili.

Pastviny

Skotský náhorní skot potřebuje prostor, ideální stav je 1 dospělé zvíře na 1ha, pokud počítáte i se senem z pozemků. V případě, že seno kupujete, je možné chovat více zvířat na ha. Highlandům nedělá problém pohyb v členitějších oblastech, naopak to uvítají. Zcela nevhodné je plemeno do chléva či jiných stísněných prostor.

Oplocení

Doporučujeme pevné elektrické oplocení s využitím drátů. Highlandi často při dopásání u ohrady zavadí rohem o drát, je třeba také počítat se srstí, která částečně chrání zvířata při dotyku s vodičem. Elektrický ohradník ale bez problémů respektují, není tak problém je udržet i pomocí jednoduššího i mobilního oplocení, pokud jsou na ohradník naučená, záleží na místních podmínkách.

Možné je i oplocení bez elektrických impulzů, zde je ale nutné počítat s tím, že se budou o ohradu drbat, což je v případě dospělého býka rozhodně nežádoucí:)

oplocenioploceni

Přístřešek/ stín

Pro chov highlandů není nutné stavět rozsáhlé budovy, minimálním požadavkem je ale stín a závětří. Zvířatům nedělá problém přestát podzimní plískanice, velké mrazy či dlouhé deště, musí ale mít stín, kam se schovat před sluníčkem v létě a závětří (například stromy). Pokud jim chcete zvýšit komfort, jednoduchý otevřený přístřešek je určitě také vhod.

Voda/ seno

Highlandi nejsou nároční na potravu, v zimě jim bohatě stačí seno, v létě pastva. Důležité je, aby měli stálý přístup k vodě (u vody doporučujeme zpevnit povrch). V případě dlouhých zim nebo při výkrmu býků je možné krmit suchou senáží. U březích krav doporučujeme krmit pouze seno. Přibližně měsíc před odstavem telat (odstavujeme ve věku kolem 7-9 měsíců) a alespoň měsíc po, je dobré jim přilepšit kvalitnějším senem, senáží či trochou ovsa. 

Dále by měli mít stálý přístup k minerálnímu lizu a soli. Jako pamlsek je vhodná mrkev, jablko (na části) případně suché pečivo, oves a další.

Manipulace

Co se týká manipulace, zde jsou jistá specifika. S highlandy se nikdy nedomluvíte po zlém, veškerá manipulace by měla probíhat v klidu. Oproti ostatním plemenům skotu jsou to poměrně pohyblivá a inteligentní zvířata.

Každé zvíře je možné ochočit, u Highlandů pomocí pamlsků, trpělivosti a kartáče (milují kartáčování či drbání) velmi rychle získáte domácího mazlíčka :)

V případě, že máte ochočená zvířata, zvyklá na ohlávku a je možné je vodit, veterinární kontroly a jiné se dají zvládnout i tímto způsobem. Při větším počtu zvířat ale doporučujeme jednoduchý odchytový systém, ve formě shromaždiště, uličky a fixační klece.

klidna zvirata