Skotský náhorní skot habřina
Úvod / O Skotském náhorním skotu /

O Skotském náhorním skotu

Kůže pokrytá dlouhou srstí, robustní konstituce, široké rohy, odolnost proti nepřízni počasí a mrazivým teplotám, schopnost přežít s minimem potravy a ubránit se predátorům. Ačkoli se může zdát, že popis sedí na již zaniklého pratura, jedná se o impozantní historické plemeno Skotského náhorního skotu.

Nikitagalanda

Skotský náhorní skot je jedno z nejstarších plemen skotu vůbec. První zmínky o jeho existenci pocházejí už z 6. století našeho letopočtu. Díky drsným klimatickým podmínkám v místě svého původu je soběstačné a velmi odolné. Menší skotští farmáři žijící v horách a drsných odlehlých oblastech byli na jeho chovu zcela závislí. Telata, maso, mléko a kůže byly zdrojem jejich obživy.

Dnešní highland je vlastně kombinací dvou historických typů. Takzvaných Kyloe, pocházejících z West Highland, kteří díky tvrdším klimatickým podmínkám dosahovali menších přírůstků a vyskytovali se převážně v černé barvě s dlouhou srstí a Mainland, pasoucích se v příznivějších oblastech Skotska, kteří dosahovali větší hmotnosti, vyskytovali se nejčastěji v hnědé, červené a dun barvě.

První plemenná kniha byla založena roku 1884 ve Skotsku s cílem zachovat plemeno v původní nezměněné podobě.

Do České republiky byly první kusy dovezeny kolem roku 1991 na Šumavu, tento rok zároveň vznikla česká plemenná kniha. Pro představu stavu se v Čechách v roce 2014 narodilo 389 čistokrevných telat.

Chov dnes

Dnes se plemeno chová převážně na maso a vypásání v horských oblastech, extenzivním způsobem chovu s přirozenou plemenitbou. Velikou výhodou oproti ostatním plemenům je jeho nenáročnost. Skotský náhorní skot může být celý rok venku i ve vyšších nadmořských výškách, není třeba ho přikrmovat jádrem, je šetrný ke krajině, má výtečné mateřské vlastnosti a porody bývají bezproblémové bez potřebné asistence člověka. I přes svůj temperament se dají velmi dobře ochočit, spousta chovatelů v nich tak má mimo užitkového zvířete i domácího mazlíčka. V zahraničí se každoročně pořádají výstavy plemene s velmi dobrou účastí, kde chovatelé předvádějí své nejlepší kusy naučené na ohlávce.

Charakteristika plemene

Skotský náhorní skot je typický dlouhou srstí s podsadou, širokou hlavou, kdy oči a mulec tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník, s očima přikrytýma srstí, která je částečně chrání proti mouchám a tím i přenosu některých nemocí. Rohy rostou highlandům celý život, u krav se točí směrem vzhůru a mohou dosahovat rozpětí i ke dvou metrům u starších kusů. U býků rohy směřují dopředu, jsou kratší a silnější.

Plemeno je středního tělesného rámce, s dlouhým hřbetem, hlubokým hrudníkem, dobrým osvalením a kratšími končetinami. Krávy se dorůstají cca 400-600 Kg, býci pak v rozmezí 700 – 1 000 Kg. Telata se rodí s hmotností kolem 20-35kg již s delší srstí, proto jsou schopna přežít i v mrazech. Dožívají se i 20 a více let, přičemž první připuštění se doporučuje od 2,5 let věku. Jedna kráva tak může porodit za svůj život i 15 a více telat.

beathanBritneybarney

Maso Skotského náhorního skotu se vyznačuje svojí vysokou kvalitou. Díky extenzivnímu způsobu chovu a pomalému růstu je velmi křehké, mramorované s nízkým obsahem cholesterolu, vysokým obsahem bílkovin a železa a je velmi vyhledávané.