Plemeno Skotský náhorní skot

původní plemeno skotu

Skotský náhorní skot patří mezi jedno z původních plemen skotu. Toto velmi atraktivní plemeno pochází ze skotské vysočiny a centrálního skotska. Jedná se o extenzivní plemeno skotu, které nevyžaduje žádné velké zázemí. Díky svojí odolnosti a přizpůsobivosti dokáže bez problémů přežít i v těžších horských podmínkách, stejně tak, jako bude dobře růst v nížinách, případně je využíváno pro křížení s jinými plemeny především pro svoji odolnost, kvalitní maso a dobré mateřské vlastnosti a porody. Jalovice se poprvé připouští ve 2,5 letech věku, u telat je možné dosáhnout přírůstku kolem 0,8-1kg na den. Díky kvalitě masa, jemnější kostře a nízkým vstupům, je tak plemeno velmi zajímavé i z hlediska zpracování masa.

Proč zrovna Highlandy?

Odolné plemeno, Highlandy lze chovat i v náročnějších klimatických podmínkách, díky konstituci jsou šetrnější k pastvině
Nenáročnost – v létě stačí pastvina, v zimě seno, není třeba přikrmovat jádrem, zimování venku
Při pravidelném konatktu s lidmi jde o krotké a klidné plemeno
Vynikající porody, mateřské instinkty a dlouhověkost
I přes to, že jde o extenzivní plemeno, mohou telata dosahovat přírůstku 0,8 až 1kg na den
Vynikající maso s nízkým obsahem cholesterolu a vysokým obsahem bílkovin a minerálů s jedinečnou chutí
Díky jemnější kostře dobrá výtěžnost

Standard plemene Skotský náhorní skot

Skotský náhorní skot je typický dlouhou srstí s podsadou, širokou hlavou, kdy oči a mulec tvoří téměř rovnoramenný trojúhelník, s očima přikrytýma srstí, která je částečně chrání proti mouchám a tím i přenosu některých nemocí. Rohy rostou highlandům celý život, u krav se točí směrem vzhůru a mohou dosahovat rozpětí i ke dvou metrům u starších kusů. U býků rohy směřují dopředu, jsou kratší a silnější.

Plemeno je středního tělesného rámce, s dlouhým hřbetem, hlubokým hrudníkem, dobrým osvalením a kratšími končetinami. Krávy se dorůstají cca 400-600 Kg, býci pak v rozmezí 800 – 1 000 Kg. Telata se rodí s hmotností kolem 20-35kg již s delší srstí, proto jsou schopna přežít i v mrazech. Dožívají se i 20 a více let, přičemž první připuštění se doporučuje od 2,5 let věku (pozdní plemeno). Jedna kráva tak může porodit za svůj život i 15 a více telat.

Barevné rázy u nás na farmě

RED
(červená – hnědočervená, zrzavá)

DUN
(šedobéžová – šedohněná, stříbrná)

BLACK
(černá)

YELLOW
(plavá)

Chcete začít s highlandy?

V takovém případě nás neváhejte kontaktovat, rádi Vám ukážeme stádo a vše co je k chovu třeba. V případě, že máte zájem chovat plemenná zvířata, rádi Vám poskytneme základní informace o tom, co vše proces uchovnění obnáší. Níže přikládáme pár odkazů pro začínající chovatele.