Farma habřina

O naší farmě na Habřině

Jak to začalo?

Vznik farmy Habřina se datuje k roku 1792, kdy jeden z našich předků dostal od svého otce část polí s lesem Habřinou pro stavbu nového sídla. Zemědělství se věnovali naši předci až do kolektivizace po druhé světové válce, kdy byli nuceni stroje, zvířata i pole odevzdat do JZD, v té době se na farmě pěstovali jahody a choval dobytek.

Se Skotským náhorním skotem jsme se poprvé setkali na tůře v Krkonoších. Toto plemeno nás zaujalo a od roku 2010 jsme pomalu začínali zjišťovat co všechno chov Highlandů obnáší. Postupně jsme navštěvovali farmy u nás i v zahraničí, kde jsme hledali inspiraci pro náš budoucí chov. Jelikož jsme veškeré hospodářské prostory přeměnili k jiným účelům, nejprve jsme se pustili do vybudování zázemí a následující rok jsme nakoupili základní stádo 4 jalovic v Německu a mladého býka jsme vybrali v Rakousku. Skupinku prvních highlandů Nikitu, Shakiru, Beverly, Galandu a mnoho cenných rad nám dovezli velmi zkušení němečtí chovatelé 2. března 2013. Na podzim 2013 jsme dovezli ještě další 3 březí jalovice a v létě 2014 býka. První tele Skotského náhorního skotu se na Habřině narodilo 30.5.2014 – černý býček Aron.

V současné době udržujeme chovné stádo Highladnů o počtu přibližně 10 krav a býk. Farma se dále rozrostla o ovce plemene Romney March a několik kusů čistokrevného skotu plemene Angus do užitkového stáda. Zároveň se nám v posledních letech povedlo vybudovat a certifikovat bourárnu se zracím boxem.

Chov skotského náhorního skotu

Na farmě chováme Highlandy už od roku 2013. Toto plemeno nás zaujalo svoji odolností, nenáročností, povahou, majestátností a velmi kvalitním masem, které není běžně k dostání. Na farmě chováme pouze čistokrená zvířata s POP. Důraz klademe na klidnou povahu, dobrou konstituci, typické rysy a snadné porody. Snažíme se vybírat na farmu býky takových linií, aby tyto vlastnosti přinášeli.

ovce Romney

V současnosti na farmě chováme malé stádo ovcí plemene Romney March, které paseme společně s Highlandy. Jedná se o odolné plemeno s kvalitním masem a jemnou vlnou.

užitkové stádo aberdeen angus

Vyjma Highlandů na farmě chováme několik kusů čistokrevných zvířat plemene Aberdeen Angus v rámci užitkového stáda.

zpracování masa

Maso z chovu zpracováváme ve vlastní certifikované bourárně se zracím boxem.

O případném prodeji masa z farmy budeme informovat na úvodní straně webu, v současné době není plánován prodej.